::

25 2017 .


XXIV ʻ
20 2017
 
:
() / Head of the jury - Rao Heidmets (Estonia)
() / Ekaterina Sokolova (Russia)
() / Stanislav Suknenko (Ukraine)
() / Kine Aune (Norway)
() / Suresh Eriyat (India)
 
1st category/
5 / Films up to 5 minutes
 
Jury Diploma /
 

For some fresh news in the Animated newspaper
 
()
ANIMATED NEWSPAPER (France)

Director Donato Sansone         
 
 
Best Film    
 
? ()
HOWS YOUR PROSTATE? (France)
,
Directors Jeanne Paturle, Cécile Rousset    
 
 
2nd category /
5 10 . / Films of 5-10 minutes
 
Jury Diploma /
 

For a wind of joy and good mood
 
()
A FESTIVE WIND (Switzerland)

Director Marjolaine Perreten   
 
 
Jury Diploma /
 

For a truthful investigation of human life in inhuman conditions
 
: ()
BROKEN THE WOMENS PRISON AT HOHENECK (Germany)
,
Directors Volker Schlecht, Alexander Lahl 
 
 
Jury Diploma /
 

For a heartwarming perspective on the relations of parents and children
 
()
CELEBRATION (Russia)

Director Nina Bisyarina 
 
 
Best Film  
 
()
LATE SEASON (Austria)

Director Daniela Leither
 
 
 
 
 
3rd category/  
10 50 / Films of 10-50 minutes
 
Jury Diploma /
 
,
For a harmony of feelings that have filled the empty space
 
()
EMPTY SPACE (Estonia)

Director Ülo Pikkov       
 
Jury Diploma /
 
,
For the beauty noticed by the author in the apocalyptic image of peripheria
 
()
PERIPHERIA (France)      
-
Director David Coquard-Dassault        
 
 
 
Best Film  
 
()
PYTHON AND GUARD (Russia)

Director Anton Dyakov 
 
 
 
 
4th category/
/ Films for children
 
Jury Diploma /
 

For laconic brevity and expressiveness of the witty story
 
()
THE SLED (Russia)
 
Director  Olesya Shchukina     
 
Jury Diploma /
 
,
For reminding us that in friendship there are no small ones and big ones
 
(, , )
THE POCKET MAN (France, Switzerland, Georgia)

Director Ana Chubinidze         
 
 
Best Film     
3
Prize money 3 thousand Euro
 
( )
REVOLTING RHYMES (PART 1) United Kingdom
,
Directors Jakob Schuh, Jan Lachauer       
 
 
/ 5th category
 
, , , -, /
Applied and commissioned animation educational films, music videos, advertisements, series episodes
 
/Jury Diploma
 

For the unexpected visual rendering of the musical theme
 
()
ELUVIUM REGENERATIVE BEING (Ukraine)

Director Stas Santimov  
 
 
/ Jury Diploma
 

For new bright horizons in the realm of bringing up the younger generation
 
( 11-13)
HAPPY BOGEYS (EPISODES 11-13)
()
Takashi Kurihara (Japan)  
 
 
 
 
 
 
 
/ Best Film     
 
()
ANIMATANGO (Russia)
.
The collective of directors. Creative director Elena Chernova
 
 
 
Special prizes /
 
        For the Best Debut
3
Prize money 3 thousand Euro
 
   
GRANDPA WALRUS   France   

Director Lucrèce Andreae  
 
 
 
- Special prize
/ For a big bag of humour
 
  ()
BIG BAG  (United Kingdom)

Director Daniel Greaves     
 
 
- Special prize

For a poetic embodiment of literary classics
 
3 . Prize money   3 thousand Euro
 
()
PRYCHYNNA: THE STORY OF LOVE  (Ukraine)

Director Andrii Shcherbak
 
Special Alexander Tatarskiy Prize 'The Plasticine Crow' - 'Virtuoso Pilot'/
- .
4 . Prize money   4 thousand Euro
 
 
()
BEFORE LOVE (Russia)  

Director Igor Kovalyov       
 
 
 
- / Grand Prix
 6
Prize money  6 thousand Euro
 
()
NEGATIVE SPACE (France)
 
,
Directors Max Porter, Ru Kuwahata   
 
      AUDIENCE PRIZE
 
( )
REVOLTING RHYMES (PART 1) United Kingdom
,
Directors Jakob Schuh, Jan Lachauer
 


© ʻ
, , krokfestival@gmail.com